Dianthus - strony WWW »
Pomoc »
POP3 vs IMAP
POP3 vs IMAP
Jaki protokół komunikacji wybrać?
Pocztę z serwera można sprawdzać na dwa sposoby (wyboru takiego dokonuje się przy pierwszym dodawaniu konta pocztowego w programie pocztowym).
- POP3 - poczta jest pobierana z serwera, a następnie kasowana z serwera (lub może być pozostawiona na kilka dni, ale wymaga to dodatkowej konfiguracji).
- W tym przypadku poczty nie można sprawdzać przez stronę WWW.
- W razie awarii komputera cała poczta znika.
- Poczta zajmuje na serwerze bardzo mało miejsca, ponieważ jest z niego kasowana.
- IMAP - cała poczta przez przechowywana na serwerze w takiej samej strukturze jak w programie pocztowym (np. są tworzone foldery, wiadomości na serwerze mają flagi, są oznaczone czy były czytane itp.).
- Poczta nie jest kasowana przy odbieraniu poczty.
- W tym przypadku pocztę można sprawdzać przez stronę WWW.
- W razie awarii komputera komputera cała poczta ściąga się ponownie i można z niej korzystać jak gdyby nic się nie stało.
- Protokół IMAP umożliwia łatwą synchronizację ze smartfonami - można odbierać pocztę na smartfonie (np. wiadomości przeczytane na smartfonie są widoczne jako przeczytane także w innych programach, na innych komputerach).
- Poczta zajmuje na serwerze miejsce, ponieważ każda wiadomość wysłana i odebrana pozostaje na serwerze do momentu usunięcia.
- Poprzez protokół IMAP można uczyć system antyspamowy, co jest SPAMem, a co nim nie jest.
Program Outlook i Outlook express (przestarzałe programy) domyślnie mają ustawienia na POP3.
Program typu Thunderbird (nowoczesny) domyślnie ma ustawienia na IMAP (dodatkowo konta z naszych serwerów konfigurują się automatycznie).
Podczas dodawania konta pocztowego do programu, program prosi o dokonanie wyboru, jakim protokołem ma się komunikować z serwerem.