Dianthus - strony WWW » Pomoc » Jak przyspieszyć działanie strony

Co zrobić by przyspieszyć ładowanie się strony

Czas ładowania strony ma kluczowe znaczenie podczas poruszania się użytkownika po naszych zasobach WWW. Poniżej przedstawiamy sposób, który pomoże zaoszczędzić czas użytkowników naszych stron oraz zmniejszy koszty usług hostingowych.

Co zrobić by strona działała szybciej?

Działanie strony (czytaj: ładowanie strony z serwera WWW do przeglądarki) można znacząco skrócić uruchamiając na serwerze kompresją strumienia danych, która są wysyłane do klienta. powoduje to znaczne zmniejszenie czasu otwierania dokumentów tekstowych, dokumentów styli, czy plików HTML.

Jak przyspieszyć ładowanie plików graficznych?

Pliki graficzne zazwyczaj są już skompresowane, zatem ich kompresja nie przyspieszy znacznie działania strony. Jest jednak rozwiązanie, które będzie pomocne do przyspieszenia działania strony. jak wiemy, każda przeglądarka posiada wbudowany lokalny cache. Cache to pamięć podręczna przeglądarki internetowej, przechowująca przez pewien czas przeglądane przez użytkownika strony i pliki na niej zawarte. Warto zatem zadbać by to narzędzie działało na naszą korzyść. Należy skonfigurować odpowiedzi serwera w ten sposób, by cache przechowywał statyczne pliki z naszej strony przez określony czas.

Dyrektywy takie opisuje się w pliku o nazwie .htaccess

Co wpisać do .htaccess by cache działał poprawnie?

Do pliku .htaccess należy wprowadzić następujące linie tekstu.

.htaccess - cache przeglądarki

Powyższe dyrektywy mówią serwerowi by dodawał nagłówek kontrolujący cache przeglądarki.

W powyższym przykładzie pliki z rozszerzeniami ico, pdf, flv, jpg, jpeg, png, gif, swf będą przechowywane w cache przeglądarki przez 1 tydzień, natomiast pliki z rozszerzeniami txt, xml, js, css przez 3 godziny.

Oczywiście jest to tylko (działający) przykład, który należy dostosować do własnych potrzeb.

Dokument wydrukowany ze strony: www.dianthus.pl/pomoc/jak-przyspieszyc-dzialanie-strony/