Dianthus - strony WWW » Pomoc » Dlaczego na moje konto wiadomości przychodzą z opóźnieniem?

Dlaczego na moje konto wiadomości przychodzą z opóźnieniem?

Na serwerach poczty działa usługa o nazwie "szara lista" (greylist). Ma ona za zadanie odfiltrować wstępnie wirusy i spam, który masowo jest wysyłany na konta poczty elektronicznej.

Co to jest "szara lista"?

To sprytne narzędzie, które uczy się czy określony nadawca jest poprawny, czy jednak jest to np. wirus, który rozsyła swoje kopie do innych komputerów z zainfekowanego komputera.

Troszkę teorii:
"Biała lista" - adres które zawsze są akceptowane;
"Czarna lista" - adresy, które są blokowane. Czasami na jakiś czas, a czasami permanentnie.

Jak działa szara lista?

  1. Serwer nadawcy próbuje wysłać wiadomość;
  2. Serwer odbiorcy sprawdza, czy wiadomość od takiego nadawcy była już wysyłana do takiego odbiorcy w ciągu ostatnich 60 dni. Jeśli tak, to wiadomość jest akceptowana i dostarczana;
  3. Jeśli wiadomość jest wysyłana pierwszy raz do określonego odbiorcy, serwer odbiory odpowiada kodem "Teraz nie mogę odebrać - spróbuj za chwilkę", co jest zgodnie ze standardami RFC.
  4. Serwer nadawcy ponawia próbę dostarczenia wiadomości po kilku, kilkunasty lub kilkudziesięciu minutach, w zależności od ustawień na serwerze wychodzącym;
  5. Jeśli serwer ponowi taką próbę, para nadawca-odbiora trafia z "szarej listy" na "białą listę" i od tej pory jest akceptowana (przez kolejne 60 dni).

Szara lista jest uciążliwa. Czy mogę to jakoś wyłączyć?

Jeśli nie chcesz, aby szara lista blokowała korespondencję, możemy wyłączyć tą usługę dla poszczególnych adresów. W tym celu należy się z nami skontaktować, podając konta e-mail do odblokowania.

Dokument wydrukowany ze strony: www.dianthus.pl/pomoc/dlaczego-na-moje-konto-wiadomosci-przychodza-z-opoznieniem/